Czynniki wpływające na zdrowie

23 Lip

Promocja zdrowia jest więc procesem umożliwiającym każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na swoje zdrowie w sensie poprawy i jego utrzymania. Jest ona przede wszystkim aktywnością społeczno-polityczną, a tylko w części medyczną – w odniesieniu do profilaktyki i edukacji prozdrowotnej. Rolą każdego lekarza jest głównie obrona zdrowia, a nie leczenie choroby oraz upowszechnianie pozytywnych wzorców dbania o swoje zdrowie. Ponieważ jednak dziś już troski o zdrowie społeczeństwa nie można oddać w ręce samych lekarzy wszyscy musimy promować zdrowy styl życia, eliminując niekorzystne skutki złego odżywiania się, braku ruchu, eliminując złe nałogi i przyzwyczajenia. Wśród czynników wpływających na zdrowie człowieka i służących jego utrzymaniu wyosobniono 4 zasadnicze grupy:

–        Styl życia mający w 53% wpływ na kształtowanie zdrowia jednostki to przestrzeganie diety, aktywność fizyczna, przeciwdziałanie stresom, eliminowanie używek i właściwe kształtowanie się stosunków międzyludzkich.

–        Środowisko naturalne mające 21% wpływu na zdrowie jednostki to czyste powietrze, woda, bezpieczna żywność, zdrowy dom, szkoła, zakład pracy, ale także degradacja środowiska naturalnego, szkodliwe substancje chemiczne, promieniowanie jonizujące, czynniki biologiczne, hałas, niebezpieczne odpady.

–        Cechy genetyczne mające 16% wpływu na zdrowie jednostki to dbałość o zdrowie nienarodzonych dzieci, eliminowanie czynników ryzyka chorób genetycznie uwarunkowanych i edukacja prozdrowotna w rodzinach genetycznie obciążonych.

–         Opieka zdrowotna mająca w 10% wpływ na zdrowie to jej organizacja, struktura, funkcjonowanie, uposażenie personelu, ale także jakość, dostępność i akceptacja społeczna dla poziomu udzielanych świadczeń, oraz edukacja prozdrowotna.

Zasady promocji zdrowia odnoszą prozdrowotną działalność do całych populacji, także ludzi aktualnie zdrowych i nie zagrożonych żadnymi chorobami, gdyż celem jej jest aktywna budowa potencjału zdrowia; może więc służyć w zależności od potrzeby zarówno poprawie istniejącego stanu, jak i zachowaniu go. Odnosi się do każdej fazy ludzkiego życia, niezależnie od posiadanej sprawności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: